Bebeğimin Yüzündeki Su Çiçeği İzleri Geçer Mi?

Suçiçeği hastalığı, gerekli önlemler alındığında, atlatılması oldukça kolay ve hatta bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da oldukça faydalı bir hastalıktır. Ancak kimi durumlarda geçirildiğinde (örneğin belli bir yaştan sonra) tehlikeli durumların oluşmasına yol açabilmektedir. Özellikle suçiçeği aşısının yapılmadığı vakalarda, çok ciddi tahribatlara yol açabilen bu hastalık için erken dönemlerde gerekli aşının yapılması oldukça önemlidir.

Bunun dışında, özellikle küçük çocuğu ya da bebeği olan anneler tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de suçiçeği izleri geçer mi sorusu olmaktadır. Bilindiği gibi vücudun çeşitli noktalarında böcek ısırmasına benzer bir şekilde, şiş ve kaşıntılı lekeler çıkmasına neden olan bu hastalıkta, en önemli faktörlerden birisi çıkan ve çıkmakta olan şişlikler ile fazla oynamamaktır.

Gerekli ilaçların verilmesi sayesinde, artık bu tür şişliklerin kaşındırıcı özellikleri oldukça azalmakta ve bu durum, zaman içerisinde kuruma dökülmelere yol açmaktadır. Böylece suçiçeği izleri geçer mi sorusu için evet cevabı verilmektedir. Ancak özellikle küçük bebeği olan annelerin, bu şişlikler ile oynamaya izin vermemesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde suçiçeği izleri kalıcı olarak kalmaktadır.