Bacak Diz Kapağında Sıvı Artışı

Tıp dilinde diz kapağındaki sıvı için kullanılan terim efüzyondur. Normalde diz eklemlerinin içindeki sıvı belirli bir miktardadır ve herhangi bir probleme yol açmaz. Ancak bacak diz kapağı sıvı artışı durumundan bahsedilmesi, diz kapağındaki sıvının aşırı bir şekilde artmasını ve buna bağlı olarak sadece dizde değil diğer alanlara da sıvının yayılmasını ifade eder.

Bacak dış kapağında sıvı artışı sinovya adı verilen sıvının artması anlamına gelmektedir. Travma ya da spor sonucu oluşan bu eklem rahatsızlıkları dokularda meydana gelir. Dizde sıvı birikmesi sonucu koyulan teşhis, muayene ve diğer tetkikler yapılmadan kesinleşmez. Bu süreçte fizik tedavi ya da jel kullanımıyla tedavi edilir. Genelde benzer şikayetlerle kendini belli eden dizde sıvı birikimi aşağıdaki şikayetler sonucu ortaya çıkar:

  • Yaralanmalar
  • Diz şişmesi
  • Diz eklemindeki ödemler
  • Yürürken ağrı duyulması
  • Dizler arasındaki sıcaklık farkı
  • Ciltte kızarıklık

Sıvı birikimi denildiğinde hemen akla menisküsün yırtılması gelir. Artrit ya da yaralanmalarda eklemlerde sıvı birikmesi görülebilir.

Sıvı Birikmesini Arttıran Risk Faktörleri

Yaş ya da obezite gibi durumlar bacak diz kapağında sıvı artışı yaratabilir. Kişinin mesleği, kronik hastalıkları, egzersiz düzeyi ve benzer şikayetleri değerlendirilerek asıl sorunun tespit edilmesi sağlanır. Böylece tedavi gereken sürecin nasıl şekilleneceği kişiye göre değişmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerinde yer alan tedavilere fizik tedavi egzersizleri de eklenmektedir.

Menüsküs Yırtılması Neden Olur?

Yaşlı ya da sporla ilgilenen hastalarda görülen meniküs yırtılması on derece zararlıdır. Dizlerdeki eklemler farklı yapılara sahiptir. Bu yapıların birbirleriyle uyumunu menisküs sağlar. Bu uyum bozulursa, yırtılma görülür. Eklem yapılarındaki dengenin bozulması durumunda, meniküs yırtılması meydana gelir. Yırtıkların birçok çeşidi vardır. Bunların başında oblik yırtılma adı verilen yırtılma çeşidi gelir. Dejeneratif yırtılma ve horzintal yırtılma çok sayıda soruna yol açabilir. Bunların tedavi yapılmazsa birçok kişi basit hareketler ve yürümelerde de sorun yaşamaya başlar. Meniküs yırtılmasının görülmesi diz çevresinde şişlik, hareket ederken ses gelmesi ve dizin hareketi sırasında kilitlenme gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Yapılan tetkiklerde  bacak diz kapağında sıvı artışı görülür. Genç yaştaki yırtılmaların tedavisi bir hayli güçtür. Ancak hastanın dengeye ulaşması için birçok farklı yöntem uygulanır. Hastanın yaşı, kilosu ve diğer özellikleri dikkate alınarak tedavi başlatılır.

İnsan vücudundaki tüm eklemler gibi bacaklardaki diz kapaklarında da kan damarı bulunmaz ve diz kapakları eklem sıvısı ile beslenir. Diz kapaklarındaki bu sıvı sadece beslenmeyi sağlamaz bunun yanında eklemlerin rahat bir şekilde hareket edebilmesi için kayganlaşmasını sağlar. Böylece eklemler birbirleri ile sürtünmez ve aşınmamış olur.

Bacak diz kapağında sıvı artışına yol açan birden fazla etken bulunuyor. Diz kapağında yaralanma ve bazı hastalıklar dizdeki sıvıların kısa sürede artmasına neden olur. Eklemlerdeki tahrişler, iltihaplanmalar ve bozulmalar da zamanla dizdeki sıvının artmasına neden olur. Diz ekleminde sıvı artışı olan kişilerin günlük yaşantılarında bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Merdiven inip çıkmak, uzun süre ayakta durmak ve bağdaş pozisyonunda oturmak sıvı artışı olan kişilerin dikkatli etmeleri gereken konulardır. Dizde sıvı artışı probleminin tedavi yöntemlerinden bir tanesi fizik tedavidir. Diz kapağına buz koymak ve dizdeki sıvının doktor kontrolünde alınması diğer tedavi yöntemlerindendir. Tüm bunlardan fayda görülmemiş ise son çare olarak ameliyat olunması gerebilir.