Ayakların Altında Karıncalanma Ve Batma Hissi

Farklı sebepler sonucu uzuvlarda oluşabilecek hissizlik durumları, halk arasında uyuşma olarak söylenegelmektedir. Kısa süreli olarak gerçekleşecek bu hissizlikler ile birlikte yanma, ağrı ya da iğne batması hissi gibi etkilerden de söz etmek mümkünken, hiçbir fiziksel rahatsızlığa sebebiyet vermeyecek uyuma türleri bulunduğu gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkan durumlar da mevcuttur.

Ayak Uyuşmasının Yaygın Sebepleri

Kişinin besin ve oksijen eksikliği yaşaması sonucunda ayak tabanında yer alan sinirlere yeterli iletim sağlanamaması, belirti olarak ayrılabilecek uyuşmaların başlıca nedenlerinden birisidir. B12 eksikliği sonucu Ayakların Altında Karıncalanma ve Batma Hissi özellikle sık alkol tüketen insanlarda çoğunlukla rastlanılırken, kurşun, cıva ve benzeri ağır metal türevlerinden oluşan zehirlenme vakalarında da rahatsız edici boyutta uyuşmalar meydana gelebilmektedir.

Bunun yanı sıra sinir sıkışmaları ile de medyana gelebilen Ayakların Altında Karıncalanma ve Batma Hissi, ayakların üzerine oturulması ya da uyurken ellerin üzerine yatılması sonucu oluşan uyuşma çeşidi olup, belirli bir süre sıkışan sinirlerin rahatlamasından sonra belirli bir süre işlevlerini yeterli ölçüde yerine getirememeleri ile oluşan his kaybından kaynaklıdır.

MS, Anksiyete, Hipotiroidi, Migren ve benzeri beyin ile alakalı rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilen yanma ve batma hisleri, bazı antibiyotikler ve kalp ilaçlarının kullanılması sonrasında da tecrübe edilerek söz konusu ilaçların kişinin bünyesine olumsuz etkiler gösterebileceğini haber vermektedir.

Okuyucumuzdan gelen soru;

İyi günler. Ayaklarımın topuk ve alt kısımlarına doğru hafif iğne batma hissi ve şiddetli bir karıncalanma var. Bu durum neyden kaynaklanıyor ve ne yapabilirim?

 

Cevap;

Ayakların altında karıncalanma ve batma hissi bir çok sebepten olabilir. Gerekli muayene ve tetkik yapılmadan net bir şey söylemek mümkün değil. Genelde bu tür rahatsızlıklar kısa sürede tedavi edilir. Sorunuzun net cevabını ise hekiminiz verebilir. Aşağıda bu hisse sebep olabilecek rahatsızları listeliyorum.

  • B12 Eksikliği
  • Bel fıtığı
  • Sinir sıkışması
  • D vitamini eksikliği
  • Polinöropati
  • Troid fonksiyon bozukluğu
  • Dolaşım bozukluğu
  • Son olarakda anemi sebep olabilir.

İçeriklerimizde yazdığımız konular genelde tavsiye ve bilgilendirme amaçlıdır. Bu doğrultuda rahatsızlığınızı en hızlı şekilde doktorunuz ile beraber çözebilirsiniz.