Ayakların Altında Karıncalanma Ve Batma Hissi

5

Farklı sebepler sonucu uzuvlarda oluşabilecek hissizlik durumları, halk arasında uyuşma olarak söylenegelmektedir. Kısa süreli olarak gerçekleşecek bu hissizlikler ile birlikte yanma, ağrı ya da iğne batması hissi gibi etkilerden de söz etmek mümkünken, hiçbir fiziksel rahatsızlığa sebebiyet vermeyecek uyuma türleri bulunduğu gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkan durumlar da mevcuttur.

Ayak Uyuşmasının Yaygın Sebepleri

Kişinin besin ve oksijen eksikliği yaşaması sonucunda ayak tabanında yer alan sinirlere yeterli iletim sağlanamaması, belirti olarak ayrılabilecek uyuşmaların başlıca nedenlerinden birisidir. B12 eksikliği sonucu Ayakların Altında Karıncalanma ve Batma Hissi özellikle sık alkol tüketen insanlarda çoğunlukla rastlanılırken, kurşun, cıva ve benzeri ağır metal türevlerinden oluşan zehirlenme vakalarında da rahatsız edici boyutta uyuşmalar meydana gelebilmektedir.

Bunun yanı sıra sinir sıkışmaları ile de medyana gelebilen Ayakların Altında Karıncalanma ve Batma Hissi, ayakların üzerine oturulması ya da uyurken ellerin üzerine yatılması sonucu oluşan uyuşma çeşidi olup, belirli bir süre sıkışan sinirlerin rahatlamasından sonra belirli bir süre işlevlerini yeterli ölçüde yerine getirememeleri ile oluşan his kaybından kaynaklıdır.

MS, Anksiyete, Hipotiroidi, Migren ve benzeri beyin ile alakalı rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilen yanma ve batma hisleri, bazı antibiyotikler ve kalp ilaçlarının kullanılması sonrasında da tecrübe edilerek söz konusu ilaçların kişinin bünyesine olumsuz etkiler gösterebileceğini haber vermektedir.

Okuyucumuzdan gelen soru;

İyi günler. Ayaklarımın topuk ve alt kısımlarına doğru hafif iğne batma hissi ve şiddetli bir karıncalanma var. Bu durum neyden kaynaklanıyor ve ne yapabilirim?

 

Cevap;

Ayakların altında karıncalanma ve batma hissi bir çok sebepten olabilir. Gerekli muayene ve tetkik yapılmadan net bir şey söylemek mümkün değil. Genelde bu tür rahatsızlıklar kısa sürede tedavi edilir. Sorunuzun net cevabını ise hekiminiz verebilir. Aşağıda bu hisse sebep olabilecek rahatsızları listeliyorum.

 • B12 Eksikliği
 • Bel fıtığı
 • Sinir sıkışması
 • D vitamini eksikliği
 • Polinöropati
 • Troid fonksiyon bozukluğu
 • Dolaşım bozukluğu
 • Son olarakda anemi sebep olabilir.

İçeriklerimizde yazdığımız konular genelde tavsiye ve bilgilendirme amaçlıdır. Bu doğrultuda rahatsızlığınızı en hızlı şekilde doktorunuz ile beraber çözebilirsiniz.

You might also like
5 Comments
 1. Mesme Abdulhamidli says

  Merhaba. Ben sorunumun tam olarak ismini bilmiyorum anlatmaya calisacagim. Uyurken veya otururken bacagimda kidiklanma hiss ediyorum ama distan degil icten. Bir anlik oluyor fakat ayagimi kipirdatmak gereksinimi duyuyorum. Kipirdatmayinca gecmiyor sanki. Istemesem bile anlik refleksle bacagimi kipirdatiyorum. Uykuya gitmeme engel oluyor sinirime dokunuyor bu durum. Acaba bu ne ola bilir? Bir tur ayak karinclanmasi mi? Tesekkur ederim

  1. E2 Sağlık says

   Merhabalar vücuttaki kasların anı refleksi olarak yaşıyor olabilirsiniz. Ancak eğer çok sık yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda var.

  2. arikan says

   Bahsettiğiniz şey huzursuz ayak/bacak sendromu olarak bilinen rahatsızlığa benziyor. Psikolojik olan bu rahatsızlığı araştırmanızda fayda var.

 2. Safiiye says

  Bnnm ayagimin altinda bi anda batmalar basladi agimin altinda Nasir var oyuzdende olabolir diolar yeni yeni basladi ama surekli olarak ayaktayim bazen 11 e kadar bile ne yapabilirim gecmesi icin yardimci olabilirmisiniz

 3. ali says

  Ali 03 Nisan 2016

  uzun zamandan buyana ayaklarımda yanmalar batmalar acı var bazen elle dokununca ağrıyor. sanki parmaklarım arasında hafif çatlak ve akıntı var hissi veriyor şekerim aç 130 tok 140 bana yardımcı olabilir misiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.