Ağızda Tükürük Birikmesi

Tükürük, vücudumuzda tükürük bezlerinin salgıladığı ve başta sindirim olmak üzere pek çok alanda vücut sisteminin işleyişini kolaylaştıran bir maddedir. Bir gün içerisinde yetişkin bir insan ortalama olarak 2 litreye yakın tükürük üretmektedir. Vücutta bulunan fazla tükürük miktarı ise çeşitli yollar ile dışarı atılmaktadır. Ancak kimi durumlarda vücut normalden fazla tükürük üretimi yaparak, bu tükürüğün ağızda birikmesine neden olmaktadır.

Tükürük birikmesinin nedenlerini 3 farklı alanda ele almak mümkündür. Bunlardan ilki, ağız içi sistemde meydana gelen bozulmalar ya da hastalıklardır. Tükürük içinde bulunan bazı enzimler, pamukçuk, aft gibi maddelerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum ise böylesi bir hastalığa yakalanan kişinin normalden fazla tükürük üretmesine neden olmaktadır.

Bunun yanında, sindirim sistemi içerisinde meydana gelen bazı rahatsızlıklar da normalden fazla tükürük üretimi yapılmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların başında ise reflü gelmektedir. Reflü haricinde gastrit ve ülser de tükürük üretimini arttıran faktörlerden.

Bütün bunlardan bağımsız olarak, geçirilen kimi ateşli hastalıklar nedeniyle yutkunmada zorluk çekilmesi de tükürük üretiminin normalden fazla olmasına neden olan faktörler arasında gösterilmektedir.