Ağır Kaldırdım Eğilirken Belim Acıyor Ne Yapmalıyım?

Bel ağrısı ile ilgili olan en önemli risk faktörlerinden birisi ağır kaldırmaktır. Ağır yük kaldırmak özellikle dizler düz durumda iken çok daha yüksek bir risk taşımaktadır. Ancak ne yazık ki bunun bilincinde olan insanların bile büyük bir kısmı bu konuda hassasiyet göstermemekte ve ağır kaldırma sonucu bel ağrısı problemi ile sık sık karşı karşıya kalmaktadırlar.

Ağırlık kaldırma sonucunda belinizde bir ağrı hissediyorsanız, öncelikle 20 – 30 dakika boyunca bir ısıtma yastığı ile ağrı olan bölgenin hafif bir şekilde ısıtılmasını sağlayın. Daha sonra ise gün içerisinde 1 – 4 kez havlu içerisine konulmuş olan buz torbasını gün içerisinde 20’şer dakika olacak şekilde uygulamaya özen gösterin.

Ancak bu uygulamayı uzun bir süre boyunca yapmamaya da özen gösterin. Yatarken mutlaka dizlerinizin altına bir yastık koyun ve başın yukarıda, omuzların düz ve göğsün ileride olduğu her iki bacağa da eşit yük bindirilmesi gereken doğru duruş pozisyonunu sürekli olarak korumaya gayret edin. Ağır kaldırma sonucu bel ağrısı kimi zaman kısa süre içerisinde geçse bile, ağrılarınızın devam etmesi durumunda mutlaka bir uzmana görünmeyi ihmal etmemelisiniz.