Adet Bitimi Kahverengi Akıntı?

Vajinal akıntılar adet döneminde sıkça görülen bir durumdur. Akıntının miktarı, rengi ve anlamı değişiklik gösterebilir. Bu farklılıkların adet döneminin hangi evresinde gerçekleştiği de büyük önem taşımaktadır. Adet dönemindeki renksiz akıntılar normaldir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Ancak akıntının renginde değişiklikler varsa bu sorunun üzerine gidilmesi gerekmektedir.

Adet bitimi kahverengi akıntı sebebiyle uzmanlara gözüken çok sayıda hasta bulunuyor. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebile bir durumdur. Bazı kişiler için bu kahverengi akıntı bir sorun yaratmazken bazı bünyeler için çok tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Tam anlamıyla sağlıklı bir bayanın dahi adet bitimi kahverengi akıntı durumunu yaşama ihtimali vardır. Bu sebeple hemen endişe edilmemelidir.

Bu kahverengi akıntı leke şeklinde görülebileceği gibi belirli bir kıvama sahip akıntı halinde de olabilir. Bu kahverengi akıntının ilk sebebi gecikmiş adet dönemi olarak gösterilebilir. Bu akıntı gecikmiş adet döneminde koyu kırmızı ya da çok koyu kahverengi gibi renkler de alabilir. Genellikle bu kahverengi akıntı dokularla ilgili bir olaydır.

Rahim kısmında daha eski dokuların vücuttan atılarak yenilenmesi işleminde bu kahverengi akıntı görülebilir. Bazı durumlarda rahim bölgesindeki hasarlardan dolayı da bu kahverengi sıvı oluşabilir ve bu yenileme durumunun içerisinde yer almaz. Bu durum tehlikeli bir durumdur ve hemen uzman bir doktora görünerek muayene olunması gerekir.