14 Haftalık Hamileyim Koyu Kahve Kanamam Var

Hamilelik döneminde kadınların en çok korktukları konu, kanama durumlarıdır. Hamilelikte kanama durumunu, erken ve geç dönem olmak üzere iki dönemde ele almak mümkündür. Özellikle erken dönemde, vücudun girmiş olduğu hızlı değişim ve bebeğin gelişim hızı nedeniyle, kanamaların sıklığı kimi hastalarda yüksek oranlarda olabilir. Bu noktada bir konuya dikkat etmek gereklidir; kanamanın rengi…

Kahverengi kanama durumu, esasında anne adayı için memnuniyet yaratıcı bir durum olmalıdır. Özellikle 14. Hafta gibi ortalama dönemlerde, bu tip bir kanama türü, kanama şiddetinin az olduğunu ya da azalmaya başladığını göstermektedir. Çünkü bu tip kanamalar genellikle lekelenme şeklindedir. Bunun birden fazla durumu olsa da, en önemli nedenler, plasentanın artık iyice büyümeye başlaması ve hareket etmesi ve karnın büyümesi nedeniyle oluşan damar çatlamaları olabilmektedir.

Kanaması olan anne adayları için daha tehlikeli olan durum, kırmızı renkli kanamadır. Kahverengi kanama durumuna göre kanamanın şiddetli olduğunu gösteren bu olay, düşük yapma ya da dış gebelik gibi tehlikelerin habercisi olabilmektedir. Burada unutulmaması gereken nokta, kanamaların zaman içerisinde rayına oturacağıdır. Ancak her ne kadar böyle durumlarda %10 gibi az bir ihtimalle düşük tehlikesi olsa da, doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.